19 Şubat 2016 Cuma

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihleri

Araştırmalara göre sadece 4 kadından 1’i makyaj malzemelerinin son kullanma tarihine dikkat ediyor. Hatta süresi geçtikten sonra 6 yıl kullanma devam ediyor. Kadınların en uzun süre kullandığı kozmetik malzemelerinin başında göz farı geliyor.
 
Her şey gibi makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi var. Ancak yapılan araştırmalara göre sadece 4 kadından 1’i makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine dikkat ediyor. Hatta süresi geçtikten sonra 6 yıl kullanma devam ediyor. Kadınların en uzun süre kullandığı kozmetik malzemelerinin başında göz farı geliyor. Normalde göz farının kullanım süresi 1 yıl, ancak Avrupa’da bu oran 6 yıl uzuyor! 2 yıllık ruju 4 yıl, 1 yıllık fondöteni 3 yıl kullanan kadınlar sağlıklarını riske attıklarını bilmiyor. 6 aylık kullanım süresi olan maskara ise genellikle 2 yıl boyunca makyaj çantasındaki yerini koruyor. 2 yıllık pudralar ise 3 yıl kullanılıyor.
Oysa tarihi geçen kozmetik malzemelerinin yol açtığı bakteriler ve toksinler çok ciddi hastalıklara yol alabiliyor. Örneğin tarihi geçmiş bir göz kalemi ya da fondöten ciddi enfeksiyonlara neden oluyor.
 

PAO İŞARETİNE BAKIN
100 yıllık İtalyan kozmetik markası Deborah Milano marka müdürü Aylin Öztürk, kadınların makyaj malzemelerini atmaya kıyamadığına dikkat çekiyor. ‘Kadınlar gıdada kullanım süresine dikkat ediyor. Örneğin sütün tarihi geçmişse hemen atıyor. Ancak söz konusu kozmetik malzemeler olduğunda genellikle kullanım süresine dikkat edilmiyor. Bir kozmetik malzemesini atarken 2 kere düşünüyor. Oysa kullandığınız kozmetik ürünler de tükettiğiniz gıdalar kadar fresh ve taze olmalı’ diyor.

Ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajları üzerinde belirtiliyor. Başka önemli bir nokta ise açıldıktan sonra ürünü kullanabileceğiniz süreyi gösteren PAO (Period After Opening yani açıldıktan sonraki raf ömrü) işareti. Bu işaret kapağı açık kavanoz resminin içinde sayı ve “M” harfinden oluşuyor. Kavanoz şeklinin içinde “3M” yazıyorsa bu ürünün açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor.
 
2 HAFTADA 1 YIKAYIN
 • Kozmetik ürünlerinin tıpkı kıyafetler gibi düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini belirten Aylin Öztürk, kozmetik ürünlerin ömrünün uzatılması için de şu tavsiyelerde bulunuyor:
 • *Fırçaları 2 haftada bir yıkayın. Süngerleri ise her kullanımdan sonra mutlaka yıkayın.
 • *Kullandığınız ürünü açık bırakmayın. Kapağını mutlaka sıkı sıkı kapatın.
 • * Fırçaları nemli havlu gibi yerlerin üzerine bırakmayın.
 • *Ürünler, aşırı sıcağa maruz kalmamalı. Aynı zamanda kozmetik ürünleri, banyo gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerde de bırakılmamalı.
 • *Göz kalemlerini düzenli olarak kalemtıraş yardımıyla açın. Böylece üzerinde bakterilerin oluşumunu ve olası göz enfeksiyonlarını engellemiş olursunuz.
 • *Kozmetik malzemelerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • *Kozmetik malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.
 • *Rengi ve kokusunda değişiklik fark ettiyseniz hemen atın.
 • *Ürünü en son ne zaman kullandığınız hatırlamıyorsanız, bir daha kullanmayın.


 
Hangi ürünün ömrü ne kadar?
Oje: 36 ay
Göz farı: 12 ay
Ruj: 24 ay
Maskara: 6 ay
Fondöten: 12 ay
Allık: 18 ay
Eyeliner: 6 ay
Göz kalemi: 24 ay
Kapatıcı: 8 ay
Pudra: 24 ay
Dudak kalemi: 1 yıl
 
Bozulduğu nasıl anlaşılır?
Fondöten: Kıvamı eskiye oranla daha koyudur, uygularken topakçıklar oluşur, renginde ve kokusunda değişiklikler meydana gelir. Fondöteninizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız her kullanımdan sonra ağzını silin ve sıkıca kapattığınızdan emin olun. Fondöteni ışıklı, sıcak ve nemli ortamlarda bırakmayın.

Rimel: Kurur ve zor sürülür. Kadınlar genellikle kurumuş rimeli sulandırarak kullanmaya devam eder. Göz sağlığınız için kurumuş bir rimeli asla sulandırarak kullanmayın.

Ruj: Renk ve kokuları değişir, yumuşar ve yağlanır. Rujlarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan uzak tutun.

Oje: Akıcılığını yitirip koyulaşır, renk verici madde solüsyondan ayrılıp şişenin dibine çöker, rengi değişir, parlaklığını yitirir. Her kullanımdan sona şişenin ağzını asetonla temizleyin.

*Basın bültenidir.

9 yorum:

 1. Harika bir bilgilendirme yazisi olmus ama bazi urunlerde malesef bende o 4 kadindan 1 i grubundayim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toz ürünlerim için ben de bu kurallara uymuyorum maalesef

   Sil
 2. Çok yararlı oldu bu bakıyordum ama bu posttan sonra daha çok dikkat edicem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hepimizin dikkat etmesi gerek, stokçuluktan biran önce kurtulmalıyız

   Sil
 3. bilgilendirme açısından çok faydalı bir yazı olmuş. çok sağol canım benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, asıl okuduğunuz için ben teşekkür ederim <3

   Sil
 4. çok faydalı bir yazı olmuşşş :)

  YanıtlaSil
 5. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş bende sayfama beklerim sevgiyle kalın :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...